Tips inför vårterminen 2018

Här har vi sammanställt lite tips till dig som ska plugga vårterminen 2018.

Häng med på välkomstaktiviteterna

I samband med terminsstarten är det många aktiviteter på gång på campus där såväl nya som gamla studenter är välkomna att delta. Det blir bland annat lunchföreläsning, pubrundor, speedfriending och guidade turer runt campus. Du behöver inte vara medlem för att delta i merparten av aktiviteterna och det är ett perfekt tillfälle att lära känna andra studenter! Se aktiviteterna i vår kalender

Bli medlem i studentkåren

Du kan bli medlem för vårterminen från och med fredagen den 12 januari. Medlemsavgiften är 120 kronor och du kan betala den online och i vår kårexepedition i Studenthuset. Som medlem är du med och stöttar vårt arbete för en bättre studietid. Du får också ta del av olika medlemsspecifika förmåner såsom billigare kaffe och studentbostadskö hos Stockholms studentbostäder. Läs mer om medlemskapet

Delta i aktiviteter under terminen

Tillsammans med kårföreningar och fakultetsföreningar ser vi till att det anordnas olika aktiviteter på och runt campus nästan varje dag. Det är allt från nätverksträffar och lunchföreläsningar till pubar och sittningar. Håll utkik i vår kalender eller gå med i någon av föreningarna och bli en aktiv del av studentlivet vid Stockholms universitet!

En återkommande aktivitet vi håller i är kårfrullen  -  gratis frukost för våra medlemmar. I år kommer frullen att hållas på restaurang Lantis (T-bana universitetet och sen en kort promenad). Missa inte terminens första frulle den 18 januari.

Påverka din utbildning

Vet du om att du har möjligheten att vara med och göra utbildningen till den bästa möjliga för dig och andra studenter? Genom att engagera dig i ett studentråd kan du driva frågor som är aktuella för just din utbildning. Är du doktorand så kan du gå med i ett doktorandråd.

Läs mer om möjlligheterna att påverka

Rösta i kårvalet 2018

Om du är medlem i studentkåren så har du också rätt att rösta i kårvalet som kommer att hållas under vårterminen 2018. Du kommer kunna rösta på ett av de partier som ställer upp i valet och på så sätt vara med och påverka kårens inriktning under nästkommande läsår. Kårvalet avgör hur många ledamöter respektive kårparti får i kårfullmäktige, som är studentkårens högsta beslutande organ. Fullmäktige väljer sedan studentkårens styrelse. Läs mer om kårvalet