Doktorandråd

PhD Council Department of Analytical Chemistry and Environmental Science (ACES)

PhD council of ACES elects representatives to the department board and the science faculty council.

Kontaktperson: Johannes West | johannes.west@aces.su.se

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse:

Zandra Gerdes I zandra.gerdes@aces.su.se

Emelie Graham I emelie.graham@aces.su.se

Fakultetsrådet:

Malte Posselt I malte.posselt@aces.su.se

Specialpedagogiska institutionens doktorandråd

Doktorandrådet är verksamt vid Specialpedagogiska institutionen. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Samhällsvetenskapliga fakultetsrådet.

Kontaktperson: Karin Edlund | karin.edlund@specped.su.se

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Malin Lönnerblad | malin.lonnerblad@specped.su.se

Jämlikhetsombud: Maria Gladh

Studiemiljöombud: Maria Gladh

Representant i fakultetsrådet: Karin Edlund

PHD STUDENT COUNCIL OF THE DEPARTMENT OF ENGLISH

The department of English PhD student council gathers PhD students from the whole department. They elect representatives for both the department board and the faculty council.

Contact person: Maria Zirra | doktorand@english.su.se

Treasurer: Alice Sundman

 

The PhD Councils representatives

Department board: Sanja Nivesjö

Faculty council: Sondos Qutait

Astronomy PhD Council - AstroCouncil

The AstroCouncil is active at the Department of Astronomy. The council nominates representatives for the department board and take part in different work groups at the department.

Contact person: Alexander Pietrow | alex.pietrow@astro.su.se

Treasurer: Armin Rasekh

 

The PhD Councils representatives

Department board: Simon Eriksson I simon.eriksson@astro.su.se

Maria Cavallius I maria.cavallius@astro.su.se

The Science Faculty Council (NFR): Per Calissendorff

Equality Representative: Maria Cavallius

Study environment representative: Maria Cavallius

PhD Council Sociology Department

We represent and monitor students´ interests at the department level, at faculty level and at university level. We have meetings twice each semester, and alternate between the department and the institutes for our meetings.

The Doctoral Student Council also organizes activities for doctoral students, such as pubs and lunches. As a doctoral student at the Department of Sociology you can access our page on Mondo, where you will find more information including our activity reports and meeting minutes.

As a doctoral student, you are always welcome to contact us if there is anything you need help with! The email address of the Doctoral Student Council is: Doktorandradet-at-sociology.su.se@lists.su.se

 

Kontaktperson: Maria Forslund  | maria.forslund@sofi.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Serena Coppolino Perfumi | serena.perfumi@sociology.su.se

Fakultetsrådsrepresentant: Weiqian Xia  | weiqian.xia@sociology.su.se

Doktorandrådet vid Institutionen för språkdidaktik (DR ISD)

Doktorandrådet vid Institutionen för språkdidaktik bevakar och driver frågor som rör doktorandernas arbetsvillkor och psykosociala miljö.

Kontaktperson: Josefin Nilsson | josefin.nilsson@andrasprak.su.se

Kassör: Björn Kindenberg  | bjorn.kindenberg@isd.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Francesco Vallerossa | francesco.vallerossa@isd.su.se

 

Doktorandrådet vid Institutionen för mediestudier

Rådet är verksamt vid Institutionen för mediestudier och inbegriper enheterna för Filmvetenskap, Journalistik, medier och kommunikation (JMK) samt Modevetenskap. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Rebecca Bengtsson | rebecca.bengtsson@ims.su.se

Kassör: Linn Lönroth | linn.lonroth@ims.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Mats Carlsson | mats.carlsson@ims.su.se

Fakultetsråd: Torbjörn Rolandsson | torbjorn.rolandsson@ims.su.se

Material- och miljökemi doktorandrådet (MMK)

Rådet är verksamt vid Institutionen för material- och miljökemi. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Naturvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Paulo Barros | paulo.barros@mmk.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Viktor Bengtsson | viktor.bengtsson@mmk.su.se

                                  Paulo Barros | paulo.barros@mmk.su.se

ERG:s Doktorandråd

Rådet är verksamt vid Institutionen för etnologi, religionshistoria och genusvetenskap. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen. 

Kontaktperson: Ina Hallström | ina.hallstrom@gender.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Kalle Ström | kalle.strom@etnologi.su.se 

Fakultetsråd: Ina Hallström

Doktorandrådet för Nordiska språk och Tolk- och översättningsvetenskap

Rådet är verksamt vid Institutionen för svenska och flerspråkighet. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen. 

Kontaktperson: Johan Christensson | johan.christensson@su.se

Doktorandrådets e-post: doktorander.toi.ns-at-su.se@lists.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Elisabeth Poignant | elisabeth.poignant@su.se

Fakultetsråd: Johan Christensson | johan.christensson@su.se

Public Health Doctoral Students Council (PHD)

PHD är verksamt vid Institutionen för folkhälsovetenskap. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Samhällsvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Sara Cerdas | sara.cerdas@su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Helena Honkaniemi , Sara Cerdas

Fakultetsråd: Helena Honkaniemi | helena.honkaniemi@su.se

Jämlikhetsombud: Devy Elling | devy.elling@su.se

Studiemiljömombud: Klara Gurzo | klara.gurzo@su.se

Doktorandrådet vid Institutionen för ekologi, miljö och botanik (DEEP)

Rådet är verksamt vid Institutionen för ekologi, miljö och botanik. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Naturvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Oskar Nyberg | oskar.nyberg@su.se

Doktorandrådets e-post: phdcouncil.deep@su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Maria Schück | maria@schuck@su.se

                                  Caroline Raymond | caroline.raymond@su.se

Fakultetsrådsrepresentant: Oskar Nyberg

Stockholm Resilience Centre PhD Council

SRC PhD council är verksamt vid Stockholms Resilienscentrum. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Naturvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Jennifer Hinton | jennifer.hinton@su.se

 Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Katja Malmborg | katja.malmborg@su.se

Fakultetsråd: Ami Golland | ami.gollan@su.se

Studiemiljöombud: Jessica Spijkers | jessica.spijkers@su.se

Filosofiska doktorandrådet

Rådet är verksamt vid Filosofiska institutionen. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen. 

Kontaktperson: Amanda Thorell | amanda.thorell@philosophy.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Karl Nygren | karl.nygren@philosophy.su.se

Nils Säfström | nils.safstrom@philosophy.su.se

Fakultetsråd: Anders Lundstedt | anders.lundstedt@philosophy.su.se

PhD Student Council of the Department of Asian, Middle Eastern and Turkish Studies

Rådet är verksamt vid Institutionen för Asien-, Mellanöstern- och Turkietstudier. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Andreas Bengtsson | andreas.bengtsson@su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Andreas Bengtsson (ordinarie), Ida Kirkegaard (suppelant)