Doktorandråd

PhD Council Sociology Department

We represent and monitor students´ interests at the department level, at faculty level and at university level. We have meetings twice each semester, and alternate between the department and the institutes for our meetings.

The Doctoral Student Council also organizes activities for doctoral students, such as pubs and lunches. As a doctoral student at the Department of Sociology you can access our page on Mondo, where you will find more information including our activity reports and meeting minutes.

As a doctoral student, you are always welcome to contact us if there is anything you need help with! The email address of the Doctoral Student Council is: Doktorandradet-at-sociology.su.se@lists.su.se

 

Kontaktperson: Serena Coppolino Perfumi  | serena.perfumi@sociology.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Madeleine Eriksson | madeleine.eriksson@sofi.su.se

Fakultetsrådsrepresentant: Allison Geertz  | allison.geertz@sofi.su.se

Doktorandrådet för arkeologi och antikens kultur och samhällsliv

Rådet är verksamt vid Institutionen för arkeologi och antikens kultur. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Anne Martha van Spelde | anne-marijn.van.spelde@arklab.su.se

Doktorandrådets e-post: doktorander@archaeology.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse ordinarie: Anna Jelicic | anna.jelicic@ark.su.se

Institutionsstyrelse suppleant: Tobias Lindström | tobias.lindstrom@ark.su.se

Jämlikhetsombud: Markus Fjellström | markus.fjellstrom@arklab.su.se

Fakultetsråd: Romain Mougenot | romain.mougenot@antiken.su.se

Doktorandrådet för Nordiska språk och Tolk- och översättningsvetenskap

Rådet är verksamt vid Institutionen för svenska och flerspråkighet. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen. 

Kontaktperson: Fredrik Valdeson | fredrik.valdeson@su.se

Doktorandrådets e-post: doktorander.toi.ns-at-su.se@lists.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: 

Ledamot: Maryann Su Lin Tan I maryann.tan@biling.su.se (vald från dokotórandrådet vid Centrum för tvåspråkighet)

Suppleant: Louise Faymonville | louise.faymonville@su.se

Suppleant: Elisabeth Poignant | elisabeth.poignant@su.se

Fakultetsråd: Johan Christensson | johan.christensson@su.se

Centre for Research on Bilingualism - PhD Council - CRB

Kontaktperson: Luke Holmes | luke.holmes@biling.su.se

 

PhD council representatives

Department board: Maryann Su Lin Tan I maryann.tan@biling.su.se

Department board (substitute): Louise Faymonville I louise.faymonville@su.se (elected from Doktorandrådet för Nordiska språk och tolk- och översättningsvetenskap)

Department board (substitute): Elisabeth Poignant I elisabeth.poignant@su.se (elected from Doktorandrådet för Nordiska språk och tolk- och översättningsvetenskap)

Faculty council: Maryann Su Lin Tan I maryann.tan@biling.su.se

Specialpedagogiska institutionens doktorandråd

Doktorandrådet är verksamt vid Specialpedagogiska institutionen. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Samhällsvetenskapliga fakultetsrådet.

Kontaktperson: Karin Edlund | karin.edlund@specped.su.se

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Rasmus Andersson | rasmus.andersson@specped.su.se

Representant i fakultetsrådet: Karin Edlund

Meteorologiska Institutionens doktorandråd (MISU)

Rådet är verksamt vid Meteorologiska institutionen. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Naturvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Sara Berglund | sara.berglund@misu.su.se

Doktorandrådets e-post: sara.berglund@misu.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Sara Broomé | sara.broome@misu.su.se

Jämlikhetsombud: Jakob Beran I jakob.beran@misu.su.se

Studiemiljöombud: Jakob Beran I jakob.beran@misu.su.se

Fakultetsråd: Evelien Dekker | evelien.dekker@misu.su.se

Doktorandrådet på biokemi och biofysik (DBB)

DBB är verksamt vid Institutionen för biokemi och biofysik. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Naturvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Joan Patrick | joan.patrick@dbb.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Eloy Valina Estrada | eloy.vallina@dbb.su.se

Institutionsstyrelse: Frida Niss | frida.niss@dbb.su.se

Institutionsstyrelse: Theresa Kriegler | theresa.kriegler@dbb.su.se

Fakultetsråd: Riccardo Diamanti | riccardo.diamanti@dbb.su.se

Jämlikhetsombud: Anna Edlund | anna.edlund@dbb.su.se

Studiemiljöombud: Alexandros Karyolaimos | alexandros.karyolaimos@dbb.su.se

Filosofiska doktorandrådet

Rådet är verksamt vid Filosofiska institutionen. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen. 

Kontaktperson: Karl Nygren | karl.nygren@philosophy.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Karl Nygren | karl.nygren@philosophy.su.se

Stina Björkholm | stina.bjorkholm@philosophy.su.se

Fakultetsråd: Conrad Bakka | conrad.bakka@philosophy.su.se

Doktorandrådet vid Institutionen för språkdidaktik (DR ISD)

Doktorandrådet vid Institutionen för språkdidaktik bevakar och driver frågor som rör doktorandernas arbetsvillkor och psykosociala miljö.

Kontaktperson: Josefin Nilsson | josefin.nilsson@andrasprak.su.se

Kassör: Björn Kindenberg  | bjorn.kindenberg@isd.su.se

Jämlikhetsombud: Kristina Ohlsson I kristina.ohlsson@isd.su.se

Studiemiljöombud: Kristina Ohlsson I kristina.ohlsson@isd.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Francesco Vallerossa | francesco.vallerossa@isd.su.se

 

Doktorandrådet i lingvistik (DorLing)

DorLing är verksamt vid Institutionen för lingvistik. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: David Pagmar | david.pagmar@ling.su.se

Doktorandrådets e-post: doktorand@ling.su.se

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: David Pagmar

Fakultetsråd: Signe Tonér | signe.toner@ling.su.se

Studiemiljöombud: Moa Gärdenfors | moa.gardenfors@ling.su.se

PhD Council Department of Analytical Chemistry and Environmental Science (ACES)

PhD council of ACES elects representatives to the department board and the science faculty council.

Kontaktperson: Johannes West | johannes.west@aces.su.se

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse:

Zandra Gerdes I zandra.gerdes@aces.su.se

Emelie Graham I emelie.graham@aces.su.se

Fakultetsrådet:

Malte Posselt I malte.posselt@aces.su.se

PHD STUDENT COUNCIL OF THE DEPARTMENT OF ENGLISH

The department of English PhD student council gathers PhD students from the whole department. They elect representatives for both the department board and the faculty council.

Contact person: Maria Zirra | doktorand@english.su.se

Treasurer: Alice Sundman

 

The PhD Councils representatives

Department board: Sanja Nivesjö

Faculty council: Sondos Qutait

Astronomy PhD Council - AstroCouncil

The AstroCouncil is active at the Department of Astronomy. The council nominates representatives for the department board and take part in different work groups at the department.

Contact person: Alexander Pietrow | alex.pietrow@astro.su.se

Treasurer: Armin Rasekh

 

The PhD Councils representatives

Department board: Simon Eriksson I simon.eriksson@astro.su.se

Maria Cavallius I maria.cavallius@astro.su.se

The Science Faculty Council (NFR): Per Calissendorff

Equality Representative: Maria Cavallius

Study environment representative: Maria Cavallius

Doktorandrådet vid Institutionen för mediestudier

Rådet är verksamt vid Institutionen för mediestudier och inbegriper enheterna för Filmvetenskap, Journalistik, medier och kommunikation (JMK) samt Modevetenskap. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Rebecca Bengtsson | rebecca.bengtsson@ims.su.se

Kassör: Linn Lönroth | linn.lonroth@ims.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Mats Carlsson | mats.carlsson@ims.su.se

Fakultetsråd: Torbjörn Rolandsson | torbjorn.rolandsson@ims.su.se

Material- och miljökemi doktorandrådet (MMK)

Rådet är verksamt vid Institutionen för material- och miljökemi. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Naturvetenskapliga fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen.

Kontaktperson: Paulo Barros | paulo.barros@mmk.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Viktor Bengtsson | viktor.bengtsson@mmk.su.se

                                  Paulo Barros | paulo.barros@mmk.su.se

ERG:s Doktorandråd

Rådet är verksamt vid Institutionen för etnologi, religionshistoria och genusvetenskap. Rådet väljer representanter till både institutionsstyrelsen och till Humanistiska fakultetsrådet, samt sitter med i diverse arbetsgrupper på institutionen. 

Kontaktperson: Ina Hallström | ina.hallstrom@gender.su.se

 

Doktorandrådets representanter

Institutionsstyrelse: Kalle Ström | kalle.strom@etnologi.su.se 

Fakultetsråd: Ina Hallström